+48 17 22 96 606 | sekretariat@chmielnik.pl

Bal Niepodległości


autor: Irena Szczypek GBP w Chmielniku
Bal Niepodległości 

13 października w Chmielniku odbył się Bal Niepodległości. To wydarzenie miało podwójny wydźwięk: uroczyście otwierało oddany po generalnym remoncie budynek Domu ludowego w Chmielniku i jednocześnie było podsumowaniem projektu „Jak się Tobie pokłonić Polsko?” realizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bal w Chmielniku był nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji organizowania wyjątkowych bali z okazji ważnych świąt państwowych, która sięga okresu międzywojennego.

Ważnym punktem tego wydarzenia było uroczyste przecięcie wstęgi i oddanie do użytku dla społeczności lokalnej budynku domu ludowego, w który będzie się mieścić Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego. W akcie przekazania udział wzięli: Wójt Gminy pan Krzysztof Grad, wicedyrektor Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego pan Damian Kosiarski, przewodnicząca Rady Gminy Chmielnik pani Małgorzata Drążek i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz. Świętowanie i oddanie hołdu Niepodległej rozpoczęto od Poloneza. Na dźwięk poloneza autorstwa Wojciecha Kilara goście utworzyli długi korowód, w którym byli także przedstawiciele młodzieży, prezentujący się tego wieczoru w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego. Następnie wzniesiono toast za Polskę, za jej wolność, za jej bezpieczeństwo i za jej przyszłość. Podniosły charakter tego spotkania podkreśliło również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które w naszej tradycji stanowią muzyczny pomnik dla bohaterstwa polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Ostatnim elementem nawiązującym do świętowania niepodległości był okolicznościowy, biało-czerwony tort. Po tych uroczystych i podniosłych momentach uczestnicy balu mogli dać wyraz swojej radości na parkiecie, na którym rozbrzmiewała muzyka taneczna w wykonaniu zespołu Kwarta Czyste’y Brzozowa. Repertuar grupy wpisywał się doskonale w to wydarzenie, ponieważ muzycy zaproponowali utwory grane na parkietach świata w ostatnim stuleciu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na tę uroczystość, ale szczególne podziękowania składamy za pomoc w organizacji balu dla pani Małgorzaty Drążek i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielniku. Dziękujemy również wszystkim osobom zrzeszonym w Kołach Gospodyń Wiejskich z Borówek, Błędowej Tyczyńskiej, Chmielnika i Zabratówki oraz Stowarzyszeniu „Nasza Wola” z Woli Rafałowskiej, a także dyrektorom szkół z terenu gminy za przygotowanie potraw na ten świąteczny stół. To dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy wspólnie, uroczyście i z radością świętować.

 

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku

Bal Niepodległości
2018 Gmina Chmielnik.
Wszelkie prasza zastrzeżone
  • Data aktualizacji: 2021-01-26 13:57
  • |
  • Licznik odwiedzin: 729 462